Інтерв'ю Згуровського М.З.

Нещодавно у ректора НТУУ «КПІ» Михайла Захаровича Згуровського ресурс versii.com взяв інтерв’ю, в ході якого було обговорено велику кількість важливих питань різноманітного характеру, серед яких деякі були присвячені вступній кампанії та, безпосередньо, критеріям вибору майбутніх спеціальностей.

Для багатьох не секрет, що Україна перебуває в стані глобальних змін багатьох соціально значущих сфер життя, в тому числі науки, освіти та вектору створення майбутніх професійних еліт. КПІ, як один з державних лідерів підготовки конкурентних кадрів, намагається не тільки зберегти існуючі науково-освітні школи, але й активно приймає участь в запобіганні спростування багатьох важливих напрямків, які прославляли Україну роками в усьому світі.

В інтерв’ю ректора піднімалися питання, які можуть бути корисними як для цьогорічних, так і для майбутніх абітурієнтів. Насамперед – це питання конкурентоспроможних спеціальностей:

«Такі напрями, як енергетика, машинобудування, створення нових речовинних матеріалів. Вони потребують дорогого і складного обладнання та кваліфікованих вчителів. Тому ми намагаємося готувати фахівців саме у цих галузях. Усю новітню техніку створюють інженери, математики, фізики. Ці досягнення – заслуга фундаментальних виробничих дисциплін, які відносяться до так званої STEM-освіти (Science, Technology, Engineering, Mathematics). STEM-освіта – це група наукоємних спеціальностей, які забезпечують прогрес людства. Від того, наскільки суспільство віддає цим спеціальностям належне, залежить їх розвиток.»

Деякі поради М.З. Згуровського стосувалися безпосередньо формування майбутнього вибору:

«Я раджу студентам при виборі майбутньої професії й спеціальності дивитися не лише на кон’юнктуру, яка тимчасово склалася у нас в Україні щодо майбутніх професій. Перша порада – подивитися на зовнішній світ, зрозуміти, що насправді потрібно і обрати той шлях, для якого вас створив Всевишній.»

Зараз КПІ – це не просто ВНЗ, це - пілотний інноваційний проект в Україні.

«Це більше, ніж університет – це 82 конкурентоспроможні інженерні школи. КПІ має свій науковий парк, через який до нас приходять інвестори, зацікавленні у перспективних стартапах. Все це діє в єдиному замкненому середовищі, бо ми хочемо показати, як має працювати дослідницький інноваційний університет.

У 2014 році в 11 стартапів, які були створені у КПІ, інвестували невелику суму – 2млн доларів США. А у 2015 році у 29 стартапів, які були створені у нас, вклали 26 млн доларів США. У гривневому еквіваленті це у півтора рази більше, ніж фінансування науки та вищої освіти в Україні. Якщо ми цю модель відпрацюємо, то покажемо державі якою має бути економіка.»

Від себе додамо, що розмаїття тематик стартапів є надзвичайно широким. Всі вони присвячені актуальним та нагальним потребам як держави, так і суспільства в цілому. Для прикладу – це медичні препарати, військові технології та матеріали, ресурсо- та енергозберігаючі технології, бази даних, нанотехнологічні матеріали, об’єкти та механізми і багато іншого.

Наприкінці інтерв’ю ректор дає три поради:

«Це такі, мабуть, не дуже оригінальні речі. Перше: не шукайте легших шляхів. Якщо людина не спасовує перед важкими викликами, а намагається їх розв’язати – вона стає іншою. Пошук легкого не завжди приводить людину до того успіху і тих планів і мрій, які вона хоче втілити.

Друге: ставтеся до всього дуже вибірково і осмислено. Зараз ми відкидаємо все те, що було із попередніми поколіннями. Досвід попередніх поколінь і навіть попередньої країни має бути для нас школою. Нам треба відділити все те, що було зроблене вірно, і намагатися цим користатися.

Остання порада також проста і банальна: потрібно бути людиною в житті. Це дуже важко формалізувати. Кожен розуміє так, як він це розуміє.»

Досвід попередніх років показав, що різке перенасичення ринку праці кількома типами спеціалістів призводить до жорсткого «природного відбору», в якому більшість з них змушені згодом змінювати сфери діяльності через жорстку конкуренцію та зменшення попиту. Крім цього такі ситуації здатні коливати навіть соціально-економічний баланс всієї країни в довгостроковій перспективі. Тому ми також радимо абітурієнтам та студентам зважено підходити до вибору аспектів свого майбутнього, аналізувати інформацію та моделювати свої перспективи і бажаємо вдалого вступу!

Повне інтрв'ю можна прочитати - тут.